از فرمان های روبان را صرفنظر کنید
به محتوای اصلی صرفنظر نمایید
جمعه ٨ مهر ١٤٠١

​​​

 معرفی طرح نهضت ملی مسکن

وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح «اقدام ملی مسکن» را در قالب احداث 400 هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی نموده است.

 بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدیریت احداث یکصد و سی و هشت هزار واحد مسکونی از این برنامه را در شهرهای کشور با اولویت شهرهای با جمعیت کمتر از یکصد هزار نفر بر عهده دارد.

ویژگی های طرح

 •  استفاده از تجربيات بنياد مسکن انقلاب اسلامی در اجراي مسکن شهري
 •  اجراي طرح برمبناي مشارکت متقاضيان
 •  تأمين مالي مطمئن از طريق انتخاب متقاضيان مؤثر
 • تقاضا محور بودن طرح اقدام ملی
 • طراحی سامانه آباد جهت حذف فیزیکی فرآیند ثبت نام و انجام مراحل مختلف تا پایان کار متقاضیان
 • اجراي اين طرح با مشارکت خانوارهاي واجد شرايط و از طريق تأمين تسهيلات بانکي و سهم آورده متقاضيان انجام خواهد شد.
 •  شناسايي گروه هاي هدف بر اساس الويت دهي به خانه اولي ها، متقاضيان صندوق يکم و اقشار میان درآمد با تاکید بر نيازمندان  واجد شرایط در مناطق کم برخوردار برای تأمين مسکن انجام مي‌گيرد.
 • تسهيلات بانکي اين طرح بطور مبلغ 1000 ميليون ريال به ازاي هر واحد مسکوني تأمين و با معرفي و نظارت بنياد مسکن انقلاب اسلامي به متقاضیان (سازندگان) واجد شرايط به صورت مرحله اي و متناسب با پيشرفت فيزيکي پرداخت مي شود.
 • در اجراي اين طرح زمين مناسب با قابليت دسترسي به خدمات زير بنايي،از طريق سازمان ملی زمین و مسکن تأمين خواهد شد.
 • چنانچه متقاضيان قادر به تأمين زمين با قابليت اخذ مجوز از مرجع صدور پروانه ساختماني باشند، دراولويت قرار خواهند گرفت.


  مستندات:

  در اجرای ماده (1) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و جزء(2) ذیل بند(ب) ماده (59) قانون برنامه ششم توسعه بمنظور کمک به تامین مسکن فاقدین مسکن در چارچوب قانون ساماندهی، به استناد مجوز ماده (2) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن برای واگذاری زمین‌های تحت تملک دولت برای حمایت از تولید انبوه و عرضه مسکن توسط بخش غیر دولتی و حمایت از بهشازی و نوسازی و تولید و عرضه مسکن در بافت‌های فرسوده شهری، در تاریخ 15/11/1398 شیوه نامه طرح اقدام ملی مسکن از سوی وزیر محترم راه وشهرسازی ابلاغ گردیده است.

  وظایف و اقدامات:

  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای اجرای طرح مذکور نسبت به پیگیری امور در قالب محورهای ذیل اقدام می‌نماید:

  الف) تامین و مدیریت تسهیلات بانکی:

  بمنظور تامین تسهیلات بانکی  برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن، جلسات متعددی با بانک‌ها برگزار که در این راستا تفاهم‌نامه نحوه اعطای تسهیلات با بانک مسکن منعقد و مقرر است برای احداث هر واحد مسکونی مبلغ 1000 میلیون ریال بر اساس پیشرفت فیزیکی ساخت به متقاضی اعطا گردد.

  بدیهی است با عنایت به اینکه بخشی از هزینه‌های ساخت از طریق تامین تسهیلات بانکی تامین می‌شود، لذا مستلزم مدیریت بر پرداخت و نحوه هزینه تسهیلات است. این بخش شامل مواردی از جمله تشکیل پرونده مالی برای متقاضی، معرفی متقاضی به بانکهای عامل، کنترل روند ساخت جهت اعلام به بانک عامل بمنظور آزادسازی تسهیلات در مواعد مقرر و پیگیری مقتضی بمنظور عقد قرارداد مشارکت مدنی در بانک و تبدیل آن به فروش اقساطی می‌باشد.

  ب) تامین زمین:

  زمین‌های طرح اقدام ملی مسکن توسط سازمان ملی زمین و مسکن تامین می‌گردد.

  پس از معرفی زمین توسط سازمان مذکور، کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سطح کشور نسبت به بازدید از موقعیت زمین و شرایط آن اقدام و زمین‌هایی که شرایط مطلوبی برای ساخت مسکن دارند را، جهت واگذاری به متقاضیان در نظر خواهند گرفت.

  این زمین‌ها به صورت اجاره به متقاضی واگذار تا بعد از احداث واحد مسکونی، قرارداد واگذاری به دو روش فروش اقساطی یا اجاره 99 ساله( بر اساس ارزش زمین) تنظیم گردد.

  ج) طراحی سامانه آباد

  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بمنظور حذف فیزیکی فرآیند ثبت نام و تسهیل پیگیری‌ها برای متقاضیان نسبت به طراحی و    پیاده سازی سامانه "آباد" اقدام نموده است. لازم به توضیح است کلیه متقاضیان از بدو ثبت نام تا خاتمه فرآیند، می‌توانند در طریق پرتال خود در سامانه نسبت به انجام امور اقدام نمایند.

  د) مدیریت طراحی و ساخت

  با توجه به اینکه متقاضیان بر اساس تراکم قابل ساخت می‌بایست نسبت به پیگیری امور از اخذ دستور نقشه تا عقد قرارداد با سازنده اقدام نمایند لذا مدیریت کلیه امور در تمامی مراحل شامل بر طراحی و ساخت مستلزم ارائه خدمات مدیریت توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می‌باشداین مدیریت شامل بر، برآورد هزینه ساخت، طرح و اخذ مصوبه شورای مسکن استان، اعلان فراخوانهای مورد نیاز و برگزاری مناقصات جهت انتخاب پیمانکاران و سازندگان می‌باشد.
این نما نمایش داده نمی تواند شود چون از محدوده نمای لیست (5000 آیتم) که توسط سرپرست تعیین شده فراتر میرود.

برای دیدن آیتم ها، نمای دیگری را انتخاب کنید یا نمای جدید ایجاد کنید. اگر مجوزهای لازم برای ایجاد کردن نماها برای این لیست را ندارید، از سرپرست در مورد اصلاح کردن نما بپرسید تا با محدودهنمای لیست مطابقت کند.

 فیلم های مربوط به طرح نهضت ملی مسکن

این نما نمایش داده نمی تواند شود چون از محدوده نمای لیست (5000 آیتم) که توسط سرپرست تعیین شده فراتر میرود.

برای دیدن آیتم ها، نمای دیگری را انتخاب کنید یا نمای جدید ایجاد کنید. اگر مجوزهای لازم برای ایجاد کردن نماها برای این لیست را ندارید، از سرپرست در مورد اصلاح کردن نما بپرسید تا با محدودهنمای لیست مطابقت کند.